Čaká vás výsadba paprík a paradajok? Zaobstarajte si správne hnojivo aj substrát

Ako sa prehupne január a február, bude tu rýchlo jar, a tak mnohí z nás už teraz premýšľajú, čo tento rok nasadia do skleníka a na záhony. Ak máte v obľube papriky a paradajky, alebo aj uhorky, môžete si ich smelo vypestovať. Nie je to nič zložité, stačí len vedieť, ako na to. Pomôže tiež starostlivo vybraný substrát a hnojivo, ktoré spoločne prispejú k úspešnému štartu rastliniek, aby zo semienok dobre, rýchlo rástli, bol zdravé a silné.

Ako prebieha pestovanie paradajok?

K najobľúbenejším patria paradajky, a pretože sú pomerne drahé, je dobré si ich vypestovať svojpomocne, napríklad aj na balkóne vo veľkých kvetináčoch. Stačí len vedieť, kedy sadiť priesady paradajok, čo je spravidla od polovice apríla do konca mája, záleží na oblasti, v ktorej žijete. Je dôležité, aby rastlinky neprešli mrazy.

Semienka teda vpravujeme do substrátu niekedy od začiatku marca do polovice apríla. Von by sme ich mali dať po 6 – 8 týždňoch od výsevu. Ideálne je použiť substrát na priesady. Predáva sa spravidla v 10 – a 20 – litrovom balení, najlepšie je mať každý rok substrát nový, čerstvý. Tým je zamedzené jeho degradácii, príp. plesniam, chorobám alebo škodcom, aby nám priesady ničili.

Keď nájdete substrát na priesady za akčnú cenu, bude vás stáť niečo okolo 3 – 4 EUR, čo sa za prínos rastlinám určite oplatí.

Nebojte sa šetrných a ekologických hnojív

Aby sa rastlinkám darilo, je dobré používať aj hnojivo na priesady. K dostaniu aj univerzálne hnojivo, ktoré je vhodné na kvety aj zeleninu. Ak chcete, kúpte vašej zelenine priamo hnojivo na paradajky.

Ak budete paradajkám a paprikám venovať svoju starostlivosť od semienok až po zber, bohato sa vám odvďačí. A je jedno, či si vyberiete kríčkové paradajky, obľúbené súdkové alebo napríklad veľké mäsité paradajky, kedy vám stačí jedna paradajka a naje sa celá rodina.