Umelý vianočný stromček a jeho výhody.

Vianočný stromček sa stal ikonickým symbolom Vianoc a taktiež aj jeho ozdobovanie je tradíciou, ktorá siaha hlboko do minulosti.

Niektorí ľudia dávajú prednosť živým stromčekom, zatiaľ čo iní zas uprednostňujú umelý vianočný stromček pre jeho praktickosť a možnosť opätovného používania.

Umelé stromčeky majú množstvo výhod a preto sú obľúbené v mnohých krajinách, kde sa používajú v rôznych prekladoch.

V Rumunsku sa nazývajú brad artificial de craciun, v Chorvátsku umjetno božićno drvce a v Maďarsku műfenyő.

Najväčšou výhodou je jeho praktická stránka a teda, že stromček vybalíte s krabice, rozložíte a je pripravený na ozdobovanie. Po Vianociach ho opäť jednoducho odzdobíte a zložíte.

Ďalšou prednosťou umelého stromčeka je, že s ním nie sú žiadne starosti. Nie je potrebné dolievať vodu do stojana, nemusíte sa obávať popadaného ihličia alebo že by stromček počas sviatkov začal vysychať.

Pri rozhodovaní medzi živým a umelým stromčekom je často dôležitým kritériom cena stromčeka. Počiatočná investícia do umelého stromčeka sa môže zdať vyššia, avšak netreba zabúdať, že umelý stromček môžete využívať niekoľko rokov, zatiaľ čo živý stromček vydrží len jedny Vianoce.

Z ekonomického hľadiska je teda kúpa umelého stromčeka výhodnejšia a investícia sa vám počas niekoľkých rokov rozhodne vráti.

Mnohí vyberajú stromček aj z pohľadu ekológie. Aj keď sa môže zdať živý stromček ekologickejším variantom, treba zvážiť, že takýto stromček rastie niekoľko rokov, aby bol nakoniec zoťatý a robil nám radosť niekoľko dní. A potom je tu aj jeho problematická likvidácia po Vianociach, keďže najčastejšie končí vyhodený pri kontajneri.

Najväčšou výhodou umelých stromčekov je ich realistický vzhľad. Sú dokonalo prepracované do detailu, takže sú na nerozoznanie od živých.