Uvažujete o investovaní do akcií?

Nech už sa jedná o akúkoľvek formu investovania, mali by sme si ju vždy starostlivo rozmyslieť. To platí aj v prípade, že uvažujeme o kúpe akcií. Aj keď sa môžete stretnúť s tvrdením, že na investovaní do akcií nič nie je, v skutočnosti sa jedná o celkom pokročilejšiu „disciplínu“. Nákupom konkrétnej akcie vsádzate na jednu možnosť. A zvoliť môžete akcie u mnohých známych aj menej známych firiem.

Do akých akcií investovať?

Vždy by sme si mali nákup akcií dobre rozmyslieť, či už chceme akcie napr. Applu, automobilky Volkswagen alebo napríklad niektorej z bánk. Tým, že urobíte nákup akcií, dávate najavo, že danej spoločnosti veríte, vsádzate na jej budúcnosť, veríte, že bude rásť a dosahovať zisky.

Zato, že investujete do akcií, na vás čaká možný výnos. Akcie môžu cenovo rásť, takže pokiaľ k tomuto dôjde, nakúpené akcie môžete v budúcnosti predať za vyššiu cenu. Tiež môžete očakávať dividendy, a to v prípade, že ich daná firma vypláca. Dividenda sú podielom na zisku, ktorý je akcionárom vyplácaný v pravidelných intervaloch, a to ročne, alebo napríklad štvrťročne. Vyplácajú ich firmy, ktoré sú ziskové a majú spravidla niekoľkoročné pôsobenie na trhu. Ide o stabilné firmy a ich kurzy normálne neskáču o desiatky percent nahor alebo nadol.

Stretnúť sa môžete aj s tzv. akciami rastovými. Tu je typickým príkladom napr. firma TESLA. Spravidla ide o mladé firmy, ktoré sa môžu venovať „novým“ odborom. Síce možno práve hospodária so stratou či len miernym ziskom, ale investujú do svojej budúcnosti a ľudia im dôverujú, veria v ich úspech. V prípade, že sa vašej investícii podarí uspieť, môžete očakávať zhodnotenie aj rádovo v desiatkach percent za rok. Avšak pozor, keď sa nepodarí, rovnako tak môže ísť cena výrazne dole.

Akcie sú vhodné pre tých, ktorí poznajú zákonitosti trhu a vedia, že v istých obdobiach môže dôjsť k otrasu trhu, a to aj natoľko, že počas pár dní akcie stratia niekoľko desiatok percent z hodnoty. Dočasné poklesy je nutné ustáť, rovnako ako prípadné skutočné straty. Nevkladajte financie do jedného titulu, vytvorte si „kôš“ akcií a do neho umiestnite aj 10, 20 titulov.