Ako si na záhrade postaviť skleník

Aj pri stavbe skleníka platí porekadlo „dvakrát meraj, raz rež“. Príprava je dôležitá, preto si vysnívaný skleník pred nákupom prezrite naživo v obchode, u suseda alebo napríklad na veľtrhu.

Skleník postavte na mieste, kde bude mať čo najviac slnka
Pri výstavbe sa odporúča smerovať hrebeň skleníka od severu na juh. To preto, že v dopoludňajších hodinách sa môže slnko opierať do jeho dlhšej strany z východu, zatiaľ čo cez poludnie, kedy je svit najintenzívnejší, ho ožaruje na tej najmenšej ploche. A popoludní sa opäť môže oprieť do skleníka z boku na západnej strane.

Konštrukciu skleníka môžete zakúpiť v obchode alebo na internete. Zvoliť môžete z niekoľkých materiálov:

Kov – lacný a trvanlivý
Hliník – kvalitný, ľahký, drahší (pozor na lacný hliník z Ázie), ale zaistí dlhú životnosť
Žiarovo pozinkovaný plech – má vysokú nosnosť a je cenovo dostupný
Drevo – má prirodzený vzhľad, ale menšiu životnosť, musí sa pravidelne udržiavať, kvalitné drevo je drahšie
Plast – dobre izoluje, dobrá životnosť, ale konštrukcia nie je tak pevná ako kovu alebo drevo, vyššia cena
Spôsob uchytenia skiel i polykarbonátu ku konštrukcii nie je u všetkých výrobcov rovnaký, preto by sme si mali byť istí, že systém zvládneme, a pokiaľ nie, zavolať odborníka.

Zaobstarať si môžete tiež skleník slúžiaci ako prístavok k domu. Teplo, ktoré múr nakumuluje počas dňa, vykuruje priestor cez noc.

Pevné základy
Väčšina skleníkov sa nezaobíde bez vybudovania základov. U ľahkých skleníkov s výplňami z polykarbonátu ich výrobca niekedy nevyžaduje. Veľkosť základov sa potom odvíja od veľkosti skleníka, pričom odporúčaná hĺbka je minimálne 60 cm, v chladnejších oblastiach 80-100 cm. Značnú pozornosť venujeme dverám – mali by sme do nich byť schopní vojsť bez zbytočného hrbenia. Dôležitý je aj počet okien. Okienka sú dôležité pre ventiláciu, aby sa rastlinky v horúcich dňoch zbytočne neprehrievali. V sparnom lete je totiž nevyhnutné skleníky pravidelne vetrať.