Pripravil nás o peniaze.“ Bývalí akcionári Twitteru žalujú Muska, oznámil neskoro nákup akcií

Bývalí akcionári spoločnosti Twitter Inc. žalujú Elona Muska, pretože podľa nich oznámil nákup akcií Twitteru neskôr, než mu ukladá zákon.

Akcionári tvrdia, že kvôli tomu, že príliš dlho čakal so zverejnením kúpy podielu 9,2 percenta akcií, ich pripravil o peniaze a sám mohol ďalšie akcie nakupovať za nižšie ceny, píše agentúra Reuters.

Musk predal ďalšie akcie Tesly. Blíži sa k cieľu znížiť svoj podiel o desať percent
Americký zákon o cenných papieroch vyžaduje, aby investori oznámili kúpu piatich percent akcií firmy do desiatich dní od uskutočnenia nákupu. To by v prípade Muska bolo do 24. marca. Musk však zverejnil informáciu až 4. apríla, keď už mal podiel takmer 9,2 percenta.

V hromadnej žalobe akcionári uvádzajú, že Musk, ktorý je šéfom výrobcu elektromobilov Tesla, urobil značne nepravdivé a zavádzajúce vyhlásenia a opomenutia, keď do 24. marca neoznámil svoju investíciu, ako vyžadujú zákony.

Bývalí akcionári na čele s Markom Rasellou uvádzajú, že oneskorené zverejnenie umožnilo Muskovi kúpiť viac akcií Twitteru za nižšie ceny a oni zároveň prišli o peniaze, keď predali svoje akcie za „umelo znížené“ ceny. Žaloba požaduje bližšie nešpecifikované odškodnenie a náhradu škody.

Cena akcií Twitteru
Akcie Twitteru vzrástli 4. apríla po tom, čo Musk zverejnil svoj podiel, o 27 percent. Investori považovali nákup akcií Muskom, najbohatším človekom sveta, za vyjadrenie dôvery v Twitter.

Rasella uviedol, že v období od 25. do 29. marca predal 35 akcií Twitteru za 1373 USD (31 000 Sk), teda za priemernú cenu 39,23 dolára za akciu. Po Muskovom oznámení cena akcií stúpla až na 49,97 dolára.

bitcoin
Tesla nebude prijímať platby v bitcoinoch. Je to kvôli životnému prostrediu, napísal Musk
Spoločnosť Twitter 5. apríla oznámila, že Musk sa stane členom jej správnej rady. Tento týždeň ale Musk uviedol, že sa rozhodol do nej nevstúpiť. Tým, že sa nestane členom správnej rady, môže ďalej nakupovať akcie bez obmedzenia. V prípade, že by sa členom stal, mohol by zvýšiť svoj podiel iba na 14,9 percenta.

Niektorí analytici sa domnievajú, že Musk by mohol Twitter prinútiť k zmenám. Prípadne by mohol podať nevyžiadanú ponuku na kúpu spoločnosti.

Musk minul za podiel zhruba 2,6 miliardy USD. To je zlomok jeho majetku, ktorého hodnotu časopis Forbes odhadol na 265,1 miliardy Sk.

Musk je hojným užívateľom twittera. Na tejto sieti pôsobí od roku 2009 a sleduje ho tu viac ako 80 miliónov ľudí. Jeho príspevky sú často citované v médiách a nezriedka budí kontroverzie. Sociálna sieť využil na niekoľko oznámení, vrátane správy o privátnej transakcii Tesly, kvôli ktorej sa dostal pod kontrolu regulačných orgánov. Tiež ale otvorene spochybnil oddanosť Twitteru slobode prejavu a prvému dodatku americkej ústavy.