Kvôli inflácii sa od septembra mimoriadne zdvihnú dôchodky, starobný porastie asi o 700 korún

Kvôli vysokej inflácii sa od septembra znovu mimoriadne zdvihnú dôchodky. Zásluhový percentuálny diel penzie by mal vzrásť o 5,2 percenta. Starobný dôchodok by sa tak mal zvýšiť zhruba o 700 korún.

Na twitteri to oznámil minister práce Marian Jurečka. Mimoriadna valorizácia bude po bežnom januárovom pridaní kvôli prudkému zdražovaniu tento rok už druhýkrát. Výdavky z rozpočtu by mali podľa ministra predstavovať osem miliárd korún. Prvýkrát sa penzie kvôli rastu cien zdvihnú už od júna.

„Ďalšia mimoriadna valorizácia dôchodkov bude už od septembra tohto roku. Rast cien za obdobie február až apríl dosiahol 5,2 percenta a o toto percento budú zvýšené percentné výmery dôchodkov. Zvýšenie priemerného starobného dôchodku tak bude asi o 700 korún,“ uviedol Jurečka.

Vláda zrejme od júla zvýši životné minimum o päť percent
Mimoriadne pridanie sa týka starobných, invalidných i pozostalostných dôchodkov. Česká správa sociálneho zabezpečenia na konci marca vyplácala celkom cez 2,84 milióna penzií, z toho cez 2,36 milióna starobných.

Priemerný starobný dôchodok predstavoval na konci prvého štvrťroka 16 249 korún. V júni sa zásluhový diel penzie zvýši o 8,2 percenta. Započítaval sa rast cien od vlaňajšieho júla do tohtoročného januára. Starobný dôchodok sa tak v priemere zdvihne o 1017 korún.

Dôchodky sa skladajú z dvoch častí. Solidárna základná výmera je pre všetkých rovnaká. Zodpovedať má desatine priemernej mzdy. Tento rok činí 3900 korún. Zvyšok dôchodku je zásluhová časť podľa odpracovaných rokov a výška zárobkov a odvodov.

Podľa zákona o dôchodkovom poistení mimoriadne pridanie nasleduje piaty mesiac po mesiaci, v ktorom zvyšovanie cien za sledované obdobie prekročí päťpercentnú hranicu. Upravuje sa zásluhová časť dôchodkov, teda takzvaná percentná výmera. Dvíha sa o toľko percent, o koľko sa zvýšili za sledované obdobie ceny.

Ľudia s podpriemernou starobnou penziou by mali od septembra dostať pridaných menej ako spomínaných 700 korún. Naopak ľudia s nadpriemernou penziou si prilepšia viac. Človek, ktorý poberá 15 000 korún, by mal od septembra dostávať zhruba o 580 korún viac. Penzista s 13 000 korunami by si mal polepšiť asi o 470 korún. Ten, kto má dôchodok 18 000 korún, by mal mať zhruba o 730 korún viac.