Prechádzka Londýnom

Ak sa vydáte do Londýna na vlastnú päsť, nesmiete zabudnúť, že v tomto veľkomestskom mumraji žije takmer 9 miliónov ľudí a mnoho z nich bude chcieť navštíviť práve to isté miesto ako vy, ale nezúfajte. Zrejme zvolíte cestu lietadlom, ale mnoho cestovateľov stále volí autobus. Potom cestu skončíte najskôr na Victoria Station, veľkej stanici priamo v centre mesta.

Napriek tomu, že budete po 18 hodinovej ceste trochu rozlámaní, určite nesmiete vynechať prechádzku smerom ku kráľovskému Buckinghamskému palácu, oficiálneho sídla monarchov od roku 1837, od začiatku panovania kráľovnej Victorie. Tá má aj pred jeho vchodom monumentálny pomník. Palác býva otvorený pre verejnosť iba v letnom období august-september. Tvorí ho viac ako 600 bohato zdobených miestností ao jeho prevádzku sa stará cez 550 zamestnancov. Celoročne je prístupná iba jeho časť Kráľovskej galérie.

Ďalej sa vydajte cestou cez St. James park, ktorý založil Henrich VIII., kde môžete po celý rok obdivovať rozsiahle vodné plochy, stále zelené trávniky a krásnu prírodu až k Westminsterskej katedrále, najdôležitejšiemu katolíckemu kostolu v Londýne ak Westminsterskému opátstvu, kde boli korunovaní všetci anglickí monarchovia od roku 106. okúzlení britským Parlamentom s Big Benom, obrovským zvonom vážiacim takmer 14 ton. Najstaršiu časť parlamentu tvorí Westminster Hall, postavená v 11. storočí Williamom II. Zostávajúce časti boli postavené v gotickom štýle až v 19. storočí a znovu zrekonštruované po 2. svetovej vojne.

Môžete sa tu na chvíľu pokochať pohľadom na Temžu a Rodinovým súsoším Občania z Cale, ale potom už rýchlo mierte ulicou Whitehall, z ktorej môžete zahliadnuť aj časť Downing Street, bydlisko ministerského predsedu. Dnes je bohužiaľ z bezpečnostných dôvodov úplne uzavretá. Dôjdete až na najrušnejšie londýnske námestie, na Trafalgar. Námestie bolo pomenované podľa slávneho víťazstva Angličanov nad Napoleonovou flotilou v roku 1843 a dominuje mu obrovská socha admirála na žulovom stĺpe, známy Nelsonov stĺp.

Pokiaľ ste milovníkmi umenia môžete prechádzku na chvíľu prerušiť a odskočiť si na prehliadku National Gallery National Galery. Jej stále expozície sú po celý rok prístupné pre verejnosť zadarmo. V jej blízkosti môžete nájsť aj National Portrait Gallery s prekrásnou expozíciou pre verejnosť. Tým sa naše dnešné putovanie končí. Pokiaľ v lete budete cestovať iba surfovaním, využite web kamery, ktoré sú v Londýne nastavené.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram