Trendy bývania: Odstráňte zbytočnosti a byt prevzdušnite

Cítite, že by váš byt či dom potreboval zmenu? Postupom času sa stáva, že priestor zahltí nábytok, najrôznejšie drobnosti, detské hračky a ďalšie veci, ktoré často ani nutne nepotrebujeme, a my sa potom cítime trochu stiesnene. Prevzdušnite svoje bývanie a vytvorte si svoju oázu pohody napríklad s prvkami Feng šuej. Inšpirujte sa nielen trendmi nadchádzajúcej sezóny, ale aj tým, ako pracovať so svetlom či akým spôsobom usporiadať celý priestor.

Najlepšou variantou je, ak sa zariaďujete úplne novo. V tom prípade to vezmite pekne od podlahy. Pozerajte sa na byt komplexne, pretože záleží na každom detaile. Podlaha je základ, následne sa zamerajte na steny a výplne (to znamená okná a dvere), úplne zásadné je osvetlenie a nakoniec dekorácia. Veľkých zmien ale dosiahnete aj obyčajnými úpravami existujúceho interiéru. Podľa bytovej dizajnérky svoje urobí aj zjednodušenie interiéru a jeho doplnenie a oživenie jedným či dvoma zaujímavými prvkami typu lampa, solitérne kreslo či štýl výmaľby.

Odstráňte zbytočnosti a byt prevzdušnite
Inšpirujte sa princípmi bývania v štýle Feng šuej či hygge, ktorých spoločným znakom je vzdušnosť, jednoduchosť a svetlo. Najprv si teda urobte poriadok, zbavte sa všetkého nepotrebného a vyčistite priestory, ktorým väčšinou nevenujete príliš pozornosti. Optické zväčšenie priestoru a jeho presvetlenie dosiahnete výmaľbou vo svetlých odtieňoch, tie sú zároveň aj trendy. „Interiérová trendová farebnosť bude aj v budúcom roku pretrvávať v neutrálnych av teplých zemitých tónoch, ktoré patria, ako sa dnes hovorí, k „udržateľným“. Základom farebnosti bude stále biela a jej odtiene v teplejších tónoch av kombinácii krémovej. Doplnok k zemitým tónom predstavuje tehlová a khaki farba, jemné osvieženie v interiéri, ale stále príjemne zladené,“ hovorí bytová dizajnérka Petra Vláčilíková. Takým tichým luxusom budú taktiež odtiene modrej a čiernej. S čiernou farbou však opatrne, využite ju v podobe menších, ale zaujímavých doplnkov.

Svetlo v hlavnej úlohe
Okrem špecifických požiadaviek na rozmiestnenie nábytku sa Feng šuej zameriava aj na svetlo. Tlmené osvetlenie má prednosť pred ostrým svetlom. Okrem umelého osvetlenia sa dá v byte veľmi dobre pracovať aj s prirodzeným svetlom. Hlavne v letných mesiacoch ho nevyužívame úplne ideálne, pretože si nechceme byt prehrievať. Výborné riešenie predstavujú vonkajšie žalúzie, ktoré umožňujú, prispôsobiť si intenzitu zatienenia. „Vďaka vonkajším žalúziám môžete so svetlom v interiéri pracovať podľa potreby. U niektorých typov žalúzií je možné naklápať lamely na obe strany, takže svetlo odtienite buď hore k stropu, alebo dole k podlahe, podľa toho, čo je vám príjemnejšie. Vďaka tomu vždy odkloníte čo najviac slnečných lúčov, ale zároveň zachováte v interiéri svetlo,“ vysvetľuje Lukáš Musil zo spoločnosti na tieniacu techniku. Bytová dizajnérka Petra dopĺňa: „Hoci sú vonkajšie žalúzie umiestnené zvonku, mali by farebne nadväzovať na interiér a vnútorné tienenie, ktoré slúži ako dekoratívny prvok. Pri výbere lamiel žalúzií aj látky závesov preto voľte odtiene, ktoré k sebe ladia, aby ste tienenie vzájomne prepojili.” Podľa dizajnérky je svetlo jedným z najdôležitejších bodov interiéru, preto je potrebné pristupovať k jeho využitiu s citom, aby plnilo ako funkčnú stránku, tak praktickú a zároveň aj zútulnilo bývanie. Priame a nepriame osvetlenie môže byť šikovne ukryté či zakomponované do nábytku (lem SDK stropu, osvetlená nika LED pásikom a pod.).

Svoju úlohu má pri vytváraní atmosféry aj z praktických dôvodov aj vnútorné zatienenie. Výber je skutočne veľký od závesov cez vnútorné rolety až napríklad po plisse žalúzie či japonské steny. Vždy vychádzajte z celkového ladenia interiéru, a predovšetkým ich udržujte čisté. A ešte jedno odporúčanie, ak využívate benefity vonkajších žalúzií, použite do interiéru skôr rolety, záclony či závesy. S vonkajšími žalúziami tie vnútorné totiž strácajú zmysel. Petra Vláčilíková navyše dodáva, že „Ak chcete vnútorné látkové tienenie, zainvestujte do kvalitných látok, ktoré sa dobre udržujú. Potom má záclona či záves samé plusy – skompaktný celý priestor a poskytne vám väčší pocit súkromia,”.

Zeleň – prirodzené napojenie na exteriér
Vymeňte tzv lapače prachu za kvety, ale pozor, rastliny by mali byť živé. Feng šuej princípy odporúčajú, aby ich listy boli skôr zaguľatené a pripomínajúce peniažky. Aj tu však platí, že nič sa nemá preháňať, berme rastliny ako dekoratívny prvok, ktorý dotvára príjemné prostredie a osvieži interiér. Trocha zelene navyše pomôže prepojiť interiér s exteriérom. „Spojovacím prvkom môže byť aj HS portál či farebnosť okien, ktorá sa čiastočne odrazí aj v interiéri. Napríklad antracitová farba okien sa premietne do sokla kuchynskej linky,“ uzatvára dizajnérka Petra Vláčilíková.