Záhrada pod pokrývkou popadaného lístia? Vyčistite ju rýchlo a efektívne

Popadané lístie býva lákadlom pre malé deti, aj pre dospelých. Jesenná prechádzka po takejto farebnej pokrývke v sebe nesie určité čaro. Hromada lístia v záhrade už ale spôsobuje skôr vrásky na čele. Poradíme vám, ako sa ho bez námahy zbaviť a ako ho šikovne zužitkovať.

Kedy je ten správny čas?

Či už sa rozhodnete so zhŕňaním lístia začať až v momente, kedy bude zo stromov takmer úplne popadané, alebo dáte prednosť jeho priebežnému odstraňovaniu, je len na vašich preferenciách.

S čakaním to však neprežeňte – lístie vám môže na trávniku začať plesnivieť, čo, odhliadnuc od samotného nevábneho vzhľadu, môže poškodiť aj trávnik pod ním. Ten by bol takto ohrozený nielen samotnými plesňami, ale aj machom a, v neposlednom rade, nedostatkom svetla.

Klasika v podobe hrablí

Klasické hrable majú svoje miesto asi v každej domácnosti so záhradou. Na menšie plochy vám dokonale vystačia. Drevené a plastové hrable využijete pri zhŕňaní suchého lístia na mäkkom podklade, kovové zase nájdu svoje uplatnenie v štrkových terénoch.

Pri nákupe rozlišujte šírku záberu, ktorou hrable disponujú. Širšie kúsky sú výborné na prácu na väčších pozemkoch, no v malých záhradách bude manipulácia s nimi hotovým trápením. Do úvahy berte aj hmotnosť a tvar hrablí. Pri zhŕňaní malej plochy lístia, napr. v kvetinových záhonoch, oceníte ručné hrable, dlhé cca 350 mm.

Fukáre a vysávače

Kto si chce manuálnu prácu čo najviac uľahčiť, môže siahnuť po modernejších výdobytkoch techniky. Obľúbenou pomôckou je najmä dvojica fukár a záhradný vysávač, prípadne alternatíva v podobe prístroja, ktorý v sebe spája obe tieto funkcie. V dvoch jednoduchých krokoch tak máte postarané o zhrnutie lístia na jedno miesto a jeho následné vysatie do odpadového vaku vysávača.

Použitím záhradnej techniky ušetríte nielen čas. Vítaným pomocníkom bude aj pre tých, ktorých občas potrápia bolesti chrbta. Ak pre vás o niečo vyššia cena týchto šikovných pomocníkov predstavuje problém, neváhajte pri jej nákupe využiť zľavové kupóny, ktoré viete jednoducho uplatniť vo vybraných e-shopoch.

Kam s nahrabaným lístím?

V minulosti zaužívané pálenie lístia je dnes už vo väčšine obcí zakázané. Vyhodiť ho je možné len do kontajnerov, ktoré sú na to priamo určené. Najvýhodnejším spôsobom, ako sa napadaného lístia zbaviť, je kompostovanie, využiť ho môžete aj na ochranu rastlín pred mrazom počas zimy.

  1. Jednoduchým a ekologickým spôsobom odstraňovania lístia je jeho kompostovanie. Vyhnite sa však listom, ktoré sú napadnuté škodcami. Tie do takéhoto kompostu nepatria. Ak ste ešte nezačali s kompostovaním, na vytvorenie kompostu vám postačí priestor ohraničený napr. pletivom alebo drevom. Zainvestovať môžete aj do kompostéru. Zo širokej ponuky si môžete vybrať na stránke Alza.sk. Nezabudnite použiť zľavový kód Alza, vďaka ktorému ušetríte.
  2. Opadané lístie predstavuje účinnú a prirodzenú ochranu pre rôzne druhy rastlín, ktorým by mohli počas zimného obdobia uškodiť mrazy. Lístie poukladajte k ich koreňom a poskytne im ochrannú bariéru dostatočne účinnú na to, aby prečkali až do jari.
  3. Vyrobte si z opadaného lístia bio hnojivo. Stačí, keď rozdrveným lístím posypete povrch pôdy, vrátane izbových rastlín. Medzi záhradkármi je obľúbená aj výroba tzv. listovky. Špeciálnym spôsobom kompostovania získate kvalitný substrát vhodný pre viacero druhov rastlín.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram