Deficit verejných financií vlani stúpol na 5,9 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z predminuloročných 5,8 percenta. Celkový vládny dlh stúpol na 41,9 percenta HDP, zatiaľ čo rok predtým bol 37,7 percenta HDP. Informoval o tom dnes Český štatistický úrad (ČSÚ) v rámci každoročnej notifikácie zaslanej Eurostatu.
„Výsledky verejných financií za rok 2021 v podstate nie sú nijako prekvapivé. Už samotné hospodárenie štátu v jednotlivých mesiacoch roka dávalo jasný signál, že sa rozpočet bude nachádzať v hlbokom deficite. K nemu prispeli nielen zvýšené výdavky na podporu ekonomiky v dobe opakovaných lockdownov, ale aj zrušenie superhrubej mzdy zasahujúcej príjmovú stranu rozpočtu av neposlednom rade aj slabší výkon ekonomiky, ktorá sa ani v roku 2021 nevrátila na predpandemickú úroveň,“ uviedol hlavný ekonóm Creditas Peter Dufek.
Pravidlá EÚ za normálnych okolností vyžadujú deficit pod tromi percentami HDP a dlh pod 60 percentami HDP. Európska komisia ale predvlani v marci v záujme podpory ekonomík zasiahnutých protipandemickými opatreniami platnosť pravidiel pozastavila a ich návrat vlani ohlásila až na začiatok roku 2023.
„Hospodárenie vládnych inštitúcií za rok 2021 skončilo schodkom vo výške 359,4 miliardy korún,“ uviedla riaditeľka odboru vládnych a finančných účtov ČSÚ Helena Houžvičková. Najväčší podiel na výsledku malo aj naďalej predovšetkým hospodárenie ústredných vládnych inštitúcií, ktoré skončilo v schodku 385 miliárd korún. Naopak hospodárenie miestnych inštitúcií, teda obcí a krajov, vykázalo prebytok 34,6 miliardy korún. Fondy sociálneho zabezpečenia a zdravotných poisťovní vlani vykázali deficit deväť miliárd korún.
Štatistici zároveň upozornili, že revidovali deficit verejných financií za minulý rok o 10,3 miliardy korún kvôli navýšeniu výdavkov zdravotných poisťovní na základe aktualizovaných účtovných výkazov. V roku 2020 tak deficit verejných financií v absolútnej sume predstavoval 329,2 miliardy korún.
Celkový vládny dlh v absolútnej sume vlani stúpol o 417,3 miliardy Kč na 2,567 bilióna korún. Z toho je prevažná časť tvorená vydanými dlhopismi.
Trend zadlžovania je sám o sebe podľa Dufka veľmi nepriaznivý av krátkom čase ho možno len ťažko zvrátiť. „Ekonomika sa síce už zrejme oklepe od covidových komplikácií, avšak teraz už čelí problémom novým. A to extrémne drahým energiám, rozpadajúcim sa dodávateľským reťazcom av neposlednom rade aj vyššej cene peňazí, ktorá bude znamenať predsa len aj vyššie náklady na zadlžovanie,“ upozornil.